Budowa własnego domu to spory koszt. Nic więc dziwnego w tym, że wielu inwestorów decyduje się na wprowadzenie „oszczędności” w projekcie wykonawczym. Niektóre z cięć są zupełnie uzasadnione, inne mogą przynieść więcej strat niż korzyści. Jeśli planujesz budowę własnego domu i zastanawiasz się jak zaoszczędzić na materiałach budowalnych oraz robotach ziemnych koniecznie przeczytaj dzisiejszy artykuł. Znajdziesz w nim odpowiedzi na pytania dotyczące izolacji fundamentów w domach z podpiwniczeniem i bez.
Hydroizolacja domu podpiwniczonego
Dom z piwnicą to na obecnym rynku nieruchomości luksus. Zdecydowana większość nowopowstających domów jednorodzinnych jest podpiwniczenia pozbawiona. Dlaczego? Ponieważ wybudowanie domu bez piwnicy jest o wiele tańsze. Inwestorzy, którzy zdecydują się na podpiwniczenie muszą liczyć się z kosztami:
⦁ dodatkowych prac ziemnych,
⦁ dodatkowych materiałów budowlanych,
⦁ dodatkowej hydroizolacji fundamentów.
Hydroizolacja fundamentów w przypadku domu z piwnicą to de facto:
⦁ izolacja przeciwwilgociowa pozioma,
⦁ izolacja przeciwwilgociowa pionowa,
⦁ izolacja przeciwwodna.
Izolacja przeciwwilgociowa pozioma
W przypadku domu podpiwniczonego projekt wykonawczy będzie przewidywał dwie odrębne warstwy izolacji. Jedna między ławami a ścianami, a druga między ścianami parteru a fundamentem. Izolacja pozioma może być wykonana z papy podkładowej na osnowie z włókna szklanego lub poliestru.
Izolacja przeciwwilgociowa pionowa
To forma zabezpieczenia ścian fundamentowych (piwnicznych) przez absorbcją wilgoci z gruntu. Rolę izolacji pionowej często spełniają różnego rodzaju emulsje zmniejszające nasiąkliwość przegród. Stosuje się tu m.in. emulsję asfaltowo-kauczukową.
Izolacja przeciwwodna
W odróżnieniu od izolacji przeciwwilgociowej izolacja przeciwwodna zabezpiecza fundamenty przed wodą działającą na przegrody pod ciśnieniem. W celu zabezpieczenia piwnicy przed wilgocią wynikającą z usytuowania podłogi piwnicy poniżej poziomu wód gruntowych wykonuje się drenaż opaskowy.
Hydroizolacja domu niepodpiwniczonego
Budowa fundamentów w przypadku domu niepodpiwniczonego jest o wiele mniej skomplikowana, niż w przypadku obiektu z podpiwniczeniem. Przede wszystkim fundamenty domu niepodpiwniczonego nie wymagają izolacji przeciwwodnej w postaci drenażu opaskowego. Dodatkowo można zrezygnować z jednej warstwy izolacji poziomej, o ile oczywiście fundament jest wykonany z materiałów o niskiej nasiąkliwości. Zakładając, że do budowy fundamentu użyliśmy mrozoodpornych materiałów o niskiej nasiąkliwości możemy być pewni, że kontakt z wodą gruntową nie będzie groźny ani dla fundamentów, ani dla całego budynku. Istotne jest natomiast odpowiednie zaizolowanie ścian znajdujących się powyżej podłogi na gruncie. W tym celu wystarczy wspomniana już wcześniej jedna warstwa izolacji poziomej wykonana z papy podkładowej lub grubej folii PCV.
Zbytnie podciąganie wody przez fundament może prowadzić do jego uszkodzenia, a w konsekwencji do naruszenia konstrukcji budynku. Dlatego nawet w przypadku wykonania fundamentów z materiałów nisko nasiąkliwych zaleca się ich dodatkowe zaizolowanie. Jedną z najpopularniejszych w ostatnich czasach metod ograniczania nasiąkliwości fundamentów jest ich pokrywanie specjalistycznym preparatem. Zdecydowana większość