Pleśń to pojęcie, pod którym kryje się całe mnóstwo grzybów reprezentujących różne grupy systematyczne. Grzybnia grzybów identyfikowanych jako pleśń rozwija się na różnych związkach organicznych. Jej rozwojowi sprzyjają określone warunki otoczenia. Pleśń bardzo lubi niewietrzone i niewentylowane pomieszczenia, w których utrzymuje się wysoka wilgotność powietrza oraz stosunkowo stała temperatura – mogą to być zarówno pomieszczenia chłodne, jak i pomieszczenia, w których przyczyną zawilgocenia jest osiadająca para wodna. Dlatego też z problemem pleśni niejednokrotnie borykamy się także w łazienkach oraz pomieszczeniach gospodarczych, takich jak pralnie i suszarnie.
Czy pleśń jest szkodliwa?
Wydawać by się mogło, że problem pleśni to przede wszystkim nieprzyjemny zapach oraz nieestetyczne wybroczyny na ścianach. W rzeczywistości problem pleśni jest o wiele poważniejszy. Po pierwsze, strzępki pleśni są źródłem mykotoksyn, które są substancjami rakotwórczymi i mutagennymi. Po drugie, długotrwałe przebywanie w pomieszczeniach, w których rozwinęła się pleśń ma szkodliwy wpływ na cały organizm człowieka.
Zdaniem Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) te niezwykle fotogeniczne grzyby oddziałują na układ nerwowy i odpornościowy. Jakby tego było mało, pleśń może powodować ból gardła, choroby układu oddechowego, a także być źródłem alergii. Dzieląc nasze mieszkanie lub miejsce pracy z pleśnią jesteśmy również narażeni na przewlekłe zmęczenie, a w skrajnych przypadkach nawet depresję.
Jak hydroizolacja piwnicy może pomóc w walce z pleśnią w domu?
Budynek jest układem połączonym. W tym względzie bardzo przypomina ludzki organizm. Nieleczona infekcja jednego organu prowadzi do rozprzestrzeniania się choroby. Tak samo wilgoć w piwnicy może spowodować dalsze podciąganie wody oraz problemy z wilgocią i pleśnią na wyższych kondygnacjach budynku. Dlatego tak ważna jest prawidłowa izolacja piwnicy. I nie dotyczy to tylko starej piwnicy. Równie podatne na zawilgocenie mogą być piwnice w nowo wznoszonych budynkach mieszkalnych. Jaka to jest prawidłowa izolacja? Hydroizolacja piwnicy. może przybierać różne formy: Izolacja przeciwwilgociowa Izolacja przeciwwilgociowa to forma zabezpieczenia fundamentów budynku, a co za tym idzie piwnicy oraz wyższych kondygnacji przed absorbcją wilgoci z gruntu. Prawidłowo wykonana izolacja przeciwwilgociowa składa się z izolacji poziomej i pionowej.
Izolacja przeciwwodna
Izolacja przeciwwilgociowa to forma zabezpieczenia budynku przed wodą oddziałującą na fundamenty z ciśnieniem hydrostatycznym. Taka forma izolacji jest niezbędna w przypadku obiektów posadowionych obok naturalnych niezaizolowanych zbiorników wodnych oraz na terenach, na których występuje okresowe podniesienie poziomu wód gruntowych, który to poziom jest wyższy niż poziom najniższego punktu budynku (podłogi w piwnicy).
Wybór izolacji powinien być więc uzależniony do lokalizacji obiektu oraz warunków naturalnych panujących na placu budowy. A co jeśli problem dotyka starej piwnicy?
Stara piwnica, czyli piwnica w obiekcie budowlanym już wzniesionym, w którym nie można zastosować standardowej izolacji poziomej uniemożliwiającej kapilarne podciąganie wody z gruntu faktycznie może stanowić problem. Zwłaszcza, jeśli standardowa izolacja pionowa okaże się niewystarczająca. Wówczas najlepiej skonsultować się z ekspertem, który zidentyfikuje źródło problemu (tj. wilgoci) i przedstawi możliwe rozwiązania (zazwyczaj jest ich kilka).
Dlaczego warto zadbać o prawidłową hydroizolację piwnicy?
Choć zagrożenie ze strony pleśni powinno być wystarczającym powodem do tego, żeby zadbać o jakość izolacji przeciwwilgociowej wielu z nas potrzebuje dodatkowej motywacji. W końcu wymiana lub uszczelnienie izolacji pionowej wymaga odsłonięcia fundamentów, a to wiąże się z wykopaniem głębokiego rowu wokół całego budynku. Dla tych, którzy wciąż zastanawiają się, czy naprawdę warto przygotowaliśmy jeszcze kilka argumentów.
#1. Ocieplenie fundamentów
Prace związane z naprawą/wymianą izolacji przeciwwilgociowej/przeciwwodnej można połączyć z ociepleniem fundamentów. Taka inwestycja przyczyni się do sporych oszczędności w sezonie grzewczym. Odpowiednia termoizolacja to także łatwość utrzymania temperatury w pomieszczeniu na określonym poziome, co jest szczególnie ważne jeśli w piwnicy chcemy zorganizować pokój gier lub leżakować wina czy też przechowywać inne delikatne przedmioty.
#2. Poprawa warunków składowania
Dobra piwnica to miejsce, w którym poza sezonem możemy przechowywać sprzęt sportowy lub meble ogrodowe, a nawet ubrania bez obawy o ich zatęchnięcie lub zapleśnienie. Osuszenie i zaizolowanie piwnicy zwiększa jej użyteczność i pozwala utrzymać porządek – rzeczy wyniesione do piwnicy nie tracą swoich właściwości i nie ulegają zniszczeniu.
#3. Cieplejsza podłoga
Sucha i ciepła piwnica rozwiązuje problem zimnej podłogi na parterze. W ten sposób nie tylko oszczędzamy energię, ale poprawiamy komfort użytkowania pomieszczeń mieszkalnych zlokalizowanych na najniższej kondygnacji budynku.
#4. Suszarnia
Osuszona i ocieplona piwnica to idealne miejsce, w którym możemy zorganizować całoroczną suszarnię na pranie. Zimą mamy pewność, że nasze pranie wyschnie szybko i nie zatęchnie. Latem, że nie spłowieje od słońca.
Oczywiście powyższe argumenty nie wyczerpują tematu. Powodów do tego, żeby zadbać o prawidłowe zaizolowanie piwnicy – zarówno w aspekcie ochrony przed wilgocią, jak i zimnem – jest całe mnóstwo.